Wiadomości z Łazisk Górnych

Dzielnicowy spotkał się z łaziskimi seniorami

  • Dodano: 2021-09-27 08:45, aktualizacja: 2021-09-27 08:56

Jeden z dzielnicowych Komisariatu Policji w Łaziskach Górnych wziął udział w profilaktycznym spotkaniu z seniorami miasta. Policjant przekonywał, jak ważna jest ich wzmożona czujność oraz ograniczone zaufanie w kontaktach z nieznajomymi. Proceder oszustw metodą "na policjanta", "na wnuczka" czy "pracownika spółdzielni" wcale nie maleje, a przestępcy ciągle udoskonalają metody działania i z niezwykłą skutecznością trafiają w dobroduszność seniorów.

Dzielnicowy st.sierż. Sebastian Kapias, korzystając z zaproszenia Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łaziskach Górnych, wziął udział w spotkaniu z lokalnymi seniorami. Najstarsi mieszkańcy miasta mieli okazję, by porozmawiać z policjantem o mechanizmie działania oszustów, którzy posługując się rozmaitymi legendami, znacząco wpływają na psychikę seniorów i wykorzystując ich łatwowierność oraz dobre serce, wyciągają od nich spore ilości gotówki.

Przy tego typu przestępstwach schemat działania oparty jest na podobnych zasadach

Oszuści kontaktują się telefonicznie. Podają się za policjantów, prokuratorów, pracowników spółdzielni i przedstawiają się ze stopnia, imienia i nazwiska, oczywiście fikcyjnego. Sugerują potencjalnym ofiarom, co mają robić, aby uchronić gotówkę przed bezpowrotną utratą. Budują przekonanie co do swoich dobrych intencji. Towarzyszy temu pośpiech i konieczność natychmiastowego działania. Sprawcy wywierają presję i nie zostawiają pokrzywdzonym chwili na zastanowienie się i podjęcie właściwej decyzji. Za każdym razem sugerują, żeby "zagrożoną" gotówkę umieścić we wskazanym miejscu, bądź przelać na wskazane przez nich konto. W ten sposób przejmują oszczędności stanowiące nierzadko dorobek całego życia - mówił st.sierż. Kapias.

Dzielnicowy zwrócił także uwagę na problematykę nieuczciwych praktyk podczas sprzedaży handlowych, gdzie oferuje się seniorom produkty o znacznie zawyżonych cenach niż te rynkowe.

Uczestnicy spotkania otrzymali od policjanta, powstałe przy współpracy Policji i Starostwa Powiatowego w Mikołowie,  ulotki informacyjne "Seniorze Uważaj!" oraz odblaskowe opaski, które wraz z rozpoczynającą się właśnie jesienią, mogą poprawić widoczność pieszych na drodze, a tym samym, znacząco poprawić poziom bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Laziska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również