W starostwie odbyło się spotkanie władz powiatu z włodarzami gmin Powiatu Mikołowskiego.
- Wirus po roku odstępuje. Obecnie mamy niespełna 60 przypadków osób chorujących na COVID-19 w powiecie – poinformował Starosta Mikołowski Mirosław Duży w trakcie stacjonarnego spotkania władz powiatu z włodarzami gmin Powiatu Mikołowskiego, które odbyło się w starostwie. Obecni byli również komendanci KPP, komendant PSP w Mikołowie oraz prezes Centrum Zdrowia.
Funkcjonowanie punktów szczepień powszechnych w Mikołowie i Łaziskach Górnych przedstawił sekretarz powiatu Łukasz Ryguła. Jak przyznał, mieszkańcy mając wybór preparatu, którym mogą zostać zaszczepieni, są zainteresowani tymi, które są najtrudniej dostępne.
– 19 maja zaszczepiliśmy tysiąc chętnych w obu punktach i moglibyśmy zaszczepić więcej. Było to możliwe dlatego, że otrzymaliśmy szczepionki firmy Moderna, przyjęciem której nasi mieszkańcy byli zainteresowani. Wcześniej, kiedy dostępny był jedynie preparat Astra Zeneca, liczba szczepień była znacznie niższa – przyznał sekretarz powiatu.
Jak zaznaczył, 26 maja oczekiwana jest kolejna dostawa 1000 sztuk preparatów firmy Moderna, zaś od czerwca wszyscy chętni będą mogli zaszczepić się preparatem firmy Pfizer.
Jak dodał wicestarosta Tadeusz Marszolik, brak dostępności do najbardziej pożądanych preparatów, to problem wielu miast i powiatów w naszym regionie, nie tylko Powiatu Mikołowskiego.
O sytuacji w Szpitalu Powiatowym i szczepieniach organizowanych prezes Centrum Zdrowia mówił jego prezes Cezary Tomiczek. Wskazał, iż liczba chorych na COVID-19 maleje.
– Widzimy olbrzymią potrzebę przyjmowania chorych na inne oddziały, neurologię, internę. Niestety musimy jeszcze w pogotowiu mieć dziesięciołóżkowy oddział covidowy – powiedział Cezary Tomiczek. Wskazał także, że Centrum otrzymuje jedynie 30-40 procent zamawianych szczepionek. – Gdyby było ich więcej, moglibyśmy uruchomić drugi zespół je wykonujący – zaznaczył.
Prezes Tomiczek stwierdził, że obecnie wszystkie oddziały działają, jednak na wielu z nich brak jest wolnych łóżek, szczególnie obecnie, gdy często zamykana jest druga z mikołowskich lecznic – Szpital św. Józefa.
– Dziś bardzo wiele pacjentów przebywających na naszych oddziałach jest spoza naszego powiatu.
Podsumowując swoje wystąpienie, zaznaczył że obecnie nie ma jeszcze konkretnych decyzji w kwestii ewentualnego przejmowania szpitali powiatowych, co jest jednym z zamiarów ekipy rządzącej.
Obecny na spotkaniu brygadier Damian Krawczyk komendant PSP zaznaczył, iż w ostatnim czasie strażacy byli zaangażowani między innymi w budowę śluzy dezynfekcyjnej w Szpitalu św. Józefa, przyznając iż w tym roku ze względów na pandemię nie będzie obchodów Dnia Strażaka. Będący na spotkaniu komendanci KPP Mikołów, nadkomisarz Dariusz Klimczak i jego zastępca nadkomisarz Andrzej Rudolf, informując o działaniach funkcjonariuszy policji, wskazali iż obecnie mniej jest zadań związanych pandemią i policjanci w większym stopniu wracają do swoich starych zadań. Komendant Klimczak ocenił również, że matury przebiegły w naszym powiecie bez incydentów, które zdarzały się w innych regionach Polski.
Ze spraw poruszonych przez samorządowców pojawiły się między innymi kwestie dotyczące Centralnego Portu Komunikacyjnego, braku wystarczającej liczby miejsc postojowych w rejonie Szpitala Powiatowego i ewentualnej poprawy organizacji ruchu na skrzyżowaniu ulicy Fabrycznej i Rybnickiej w Mikołowie, o co postulowała członkini Zarządu Powiatu Grażyna Nazar.