Wiadomości z Łazisk Górnych

Co zrobić, by otrzymać 300 zł na wyprawkę dla uczniów?

  • Dodano: 2018-07-04 07:45, aktualizacja: 2018-07-03 10:06

W całej Polsce ruszyła akcja informacyjno-promocyjna rządowego programu "Dobry start", który polegać będzie na sfinansowaniu przez państwo wyprawki szkolnej. Program ma objąć dzieci w wieku szkolnym i być niezależny od dochodu w rodzinie. Premier zapowiedział pierwsze wypłaty na sierpień tego roku.

- Z programu "Dobry start", który ma wspierać rodzinę w zakupie wyposażenia dla uczniów, skorzysta 4 mln 6 tys. dzieci - poinformowała w poniedziałek szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

Wnioski o świadczenie można składać przez internet już od 1 lipca przez stronę http://empatia.mrpips.gov.pl/, a od 1 sierpnia w formie papierowej. Nieprzekraczalny termin na złożenie wniosków to 30 listopada.

- Wszystkie rodziny, które złożą wnioski w lipcu i sierpniu mogą liczyć na wypłaty do 30 września. Myślę, że ci, którzy złożą w lipcu, mogą liczyć na to, że samorząd może nawet dokonać wypłat szybciej - dodała Elżbieta Rafalska.

Podanie o wyprawkę szkolną "Dobry start" należy składać w urzędach gmin, w MOPS lub wydziałach świadczeń, czyli tam, gdzie do tej pory rodzice składali wnioski na świadczenia "Rodzina 500 plus". Okres, który samorząd ma na wykonanie wypłaty, wynosi 2 miesiące.

MRPiPS szacuje, że wnioski o wsparcie "300 plus" złoży 3 mln 400 tys. rodzin, a z programu skorzysta 4 mln 6 tys. dzieci. "Koszt w skali kraju to 1 mld 400 mln zł. W samym województwie śląskim z programu skorzysta około 500 tys. uczniów.

- Moim zdaniem to bardzo dobra akcja. Wszyscy rodzice wiedzą z jakimi wydatkami łączy się wysłanie dziecka do szkoły. Książki, zeszyty, przybory szkolne, plecak, strój na zajecia wychowania fizycznego. To wszystko kosztuje. Te 300 zł chociaż w małym stopniu nas odciąży - mówiła pani Alina, mama 9-letniej Julii.

Minister podkreśliła, że resort nie będzie sugerował rodzinom, na jaki cel środki mają być przeznaczone.

- To jest kolejny element polityki rodzinnej, w której od samego początku podkreślamy autonomie rodziny. Rodzina najlepiej wie, jak i na co wydawać środki i jakie są potrzeby dzieci - powiedziała.

Zgodnie z rozporządzeniem podpisanym przez premiera Mateusza Morawieckiego świadczenie będzie przysługiwało niezależnie od dochodu na rozpoczynające rok szkolny w szkole dzieci do ukończenia 18. roku życia lub 20. roku życia w razie kontynuowania rozpoczętej przed ukończeniem 18 lat nauki w danej szkole. W przypadku dzieci niepełnosprawnych uczących się w szkole, świadczenie przysługiwałoby nie dłużej niż do ukończenia 24. roku życia (niezależnie od daty rozpoczęcia nauki w danej szkole).

Wniosek może złożyć matka, ojciec lub opiekun dziecka. W przypadku świadczenia dla dzieci, które przebywają w pieczy zastępczej, wniosek złożyć może rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej.

Ważna informacja jest taka, że 300 złotych nie będzie przysługiwać na dzieci uczące się w przedszkolu oraz realizujące roczne przygotowanie szkolne (tzw. zerówka) w szkole lub przedszkolu.

Po raz pierwszy program ma objąć uczniów rozpoczynających rok szkolny 2018/2019.

Co zrobić, by otrzymać 300 zł na wyprawkę dla uczniów?

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Laziska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również