Wiadomości z Łazisk Górnych

Chrońmy Kasztanowce 2014

  • Dodano: 2014-05-05 18:45

Gmina Łaziska Górne już po raz szósty obchodziła akcję ochrony drzew kasztanowca białego przed szkodnikiem szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem pn.: "Chrońmy Kasztanowce 2014". W dniu 28 kwietnia ekologiczne przedsięwzięcie rozpoczęło się na terenie Rodzinnego Ogrodu Działkowego "Szarotka" przy ul. Ogrodowej w Łaziskach Górnych.

Zadanie polegało na założeniu opasek lepowych na pniu, założeniu pułapek feromonowych w koronie drzew oraz przeprowadzeniu lekcji edukacji ekologicznej z młodzieżą, tj. zajęć teoretyczno-praktycznych, w tym pokaz zabiegów sanitarnych

w koronie drzew metodą alpinistyczną. Uczestnicy akcji - młodzież z Gimnazjum Nr 3 im. Przyjaciół Ziemi w Łaziskach Górnych (łącznie 22 uczniów) w obecności dendrologa zakładali opaski lepowe oraz składali pułapki z feromonem. Uczniowie wykonali tego typu prace łącznie na 13 kasztanowcach znajdujących się w okolicy centrum miasta. Lekcja edukacji ekologicznej poświęcona była cyklowi rozwojowemu szkodnika, najlepszym metodom jego zwalczania oraz szkodom jakie powoduje. Każdy z uczestników akcji otrzymał t-shirt promujący akcję „Chrońmy Kasztanowce”. Młodzieży towarzyszyli pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska tut Urzędu.

W ramach akcji „Chrońmy Kasztanowce” objęto ochroną łącznie 78 kasztanowców zinwentaryzowanych na terenie miasta Łaziska Górne. Ponadto na wytypowanych 30 kasztanowcach przeprowadzone będą prace pielęgnacyjno-sanitarne polegające na usunięciu posuszu, zabezpieczeniu ran, uformowaniu koron i redukcji masy koron.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Laziska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.