Wiadomości z Łazisk Górnych

Apel o rozsądek podczas wakacyjnego wypoczynku

  • Dodano: 2016-06-28 07:45, aktualizacja: 2016-06-27 12:19
Przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas wypoczynku nad wodą zminimalizuje ryzyko zagrożeń. Od maja utonęło już blisko 100 osób – powiedział minister Mariusz Błaszczak. Szef MSWiA obejrzał również pokazy ratownictwa wodnego nad Jeziorem Zegrzyńskim. Towarzyszył mu Komendant Główny Policji nadinsp. dr Jarosław Szymczyk.
 
 
 
- Wystosowałem pismo do wszystkich wojewodów, aby zwrócili szczególną uwagę na stan bezpieczeństwa w miejscach turystycznych- poinformował szef MSWiA Mariusz Błaszczak. W działaniach powinny brać udział służby, administracja wojewódzka, samorząd terytorialny, a także inne podmioty, które mają wpływ na warunki letniego wypoczynku. W prośbie do wojewodów szef MSWiA podkreślił, że działania te powinny się odnosić się do bezpiecznego wypoczynku nad wodą, zmniejszenia liczby wypadków na drodze, a także przestrzegać przed spożywaniem alkoholu i narkotyków podczas wakacyjnego wypoczynku.
 
 
Apel o rozwagę nad wodą
 
- Tak zwany sezon i wakacje to każdego roku tragiczny bilans wypadków nad wodą i utonięć. W ubiegłym roku w okresie od maja do września utonęło 367 osób – powiedział minister Mariusz Błaszczak.
 
Meteorolodzy ostrzegają, że czekają nas upały - temperatura może przekroczyć 30 stopni. W związku z tym wiele osób będzie szukało ochłody w wodzie. - W imieniu służb apeluję o rozsądek i przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas wypoczynku nad wodą – powiedział minister Mariusz Błaszczak. Przyczyny tragedii nad wodą to najczęściej brak wyobraźni, lekkomyślność i brawura, kąpiel w miejscach niestrzeżonych oraz niestety kąpiel po spożyciu alkoholu. - Dlatego ważne, aby kąpać się tylko w miejscach strzeżonych, tam gdzie nad naszym bezpieczeństwem czuwają ratownicy i pod żadnym pozorem nie wchodzić do wody po spożyciu alkoholu – podkreślił szef MSWiA. Przede wszystkim pamiętajmy o najmłodszych - dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką osób dorosłych.
 
Z policyjnych statystyk wynika, że do utonięć dochodzi najczęściej w rzekach, jeziorach, stawach oraz zalewach, czyli na tzw. „dzikich kąpieliskach”. Najrzadziej do śmiertelnych wypadków dochodzi na strzeżonych kąpieliskach i na basenach. Bezpieczna kąpiel to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik.
 
Przed briefingiem szef MSWiA obejrzał również pokazy ratownictwa wodnego w wykonaniu policjantów z Komisariatu Rzecznego Policji w Warszawie i ratowników Legionowskiego WOPR, którzy na co dzień dbają o bezpieczeństwo osób wypoczywających nad Jeziorem Zegrzyńskim.
 
 
Wzmożone kontrole na drogach
 
Jak zwykle podczas wakacji wzrasta natężenie ruchu na drogach. Dlatego też należy spodziewać się częstszych kontroli drogowych. - Policja będzie bezwzględna wobec piratów drogowych. Nie ma  i nie będzie taryfy ulgowej dla tych, którzy nie przestrzegają ograniczeń prędkości czy wyprzedzają „na trzeciego” – zapowiedział minister spraw wewnętrznych i administracji.
 
Szef MSWiA zaapelował również o zachowanie ostrożności na drodze i dostosowanie prędkości do panujących warunków. Ze statystyk Komendy Głównej Policji wynika, że w lipcu i sierpniu ubiegłego roku na polskich drogach doszło do 6,3 tys. wypadków, w których zginęło ponad pół tysiąca osób, a prawie 8 tys. zostało rannych.
 
Funkcjonariusze przeprowadzą też liczne kontrole stanu trzeźwości kierowców. Policjanci przestrzegają, że nie ma żadnej bezpiecznej dawki alkoholu, która byłaby akceptowalna z punktu widzenia bezpieczeństwa. W 2015 r. uczestnicy ruchu będący pod działaniem alkoholu spowodowali 2,2 tys., w których zginęło ponad 300. Najwięcej wypadków kierujący będący pod działaniem alkoholu powodowali w miesiącach letnich, szczególnie w lipcu i w sierpniu.
 
 
Dzieci tylko w fotelikach
 
Jadąc na urlopy pamiętajmy, aby przewozić dzieci zgodnie z przepisami, czyli w fotelikach. Zdarza się, że rodzice nieprawidłowo zapinają dzieci w fotelikach, czy źle montują same foteliki w samochodach. Policjanci apelują, aby zwrócić na to szczególną uwagę przed podróżą.
 
W 2015 r. w Polsce miało miejsce 2,8 tys. wypadków drogowych z udziałem dzieci w wieku do 14 lat. W zdarzeniach tych 70 dzieci poniosło śmierć, a ponad 3 tys. doznało obrażeń. Tak jak miało to miejsce w poprzednich latach, nasilenie wypadków z udziałem dzieci występuje w miesiącach letnich. Najwięcej wypadków z udziałem dzieci wydarzyło się w sierpniu - 342, w lipcu – 325 oraz w czerwcu - 304.
 
Dobrym zwyczajem stało się kontrolowanie przez Policję autokarów wiozących dzieci i młodzież na letni wypoczynek. - Organizatorzy wyjazdów lub rodzice mogą zgłosić potrzebę sprawdzenia autokaru Policji – powiedział minister Mariusz Błaszczak.
 
 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Laziska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.