Łaziska Górne - portal miejski Laziska.com.pl

Wiadomości z Łazisk Górnych

Międzynarodowy obóz sportowy

  • Dodano: 2014-08-13 11:00, aktualizacja: 2018-03-18 10:07

Od 2 do 8 sierpnia w powiecie mikołowskim gościła grupa młodzieży z Reńskiego Powiatu Neuss. Ich wizyta związana była z organizacją pierwszego obozu sportowego, w którym uczestniczyła młodzież z obu tych powiatów.

Stronę niemiecką reprezentowało 31 młodych sportowców 16 dziewczyn i 15 chłopców w wieku 13-18 lat zrzeszonych w Związku Sportu Młodzieżowego Reńskiego Powiatu Neuss oraz czterech opiekunów. Naszą reprezentację stanowiło dwudziestu gimnazjalistów z Łazisk Górnych oraz 19 licealistów z dwóch mikołowskich ogólniaków. Młodzież z Niemiec została zakwaterowana w internacie ZSP w Ornontowicach i w czasie swego pobytu w powiecie mikołowskim miała okazję zwiedzić Mikołów, po którym oprowadzał ich Mariusz Dmetrecki z Mikołowskiego Towarzystwa Historycznego czy też zobaczyć Śląski Ogród Botaniczny, jednak głównym celem spotkania była integracja poprzez sport.

Uczestnicy z obu krajów zostali podzieleni na kilka grup, jednak tak by w każdej z nich znaleźli się zarówno Polacy i Niemcy, dziewczyny i chłopcy. Rywalizacja odbywała się na obiektach sportowych mikołowskiego i łaziskiego MOSiR-u, a współzawodniczono w siatkówce, koszykówce, pływaniu, bowlingu, tenisie stołowym. Pierwszego dnia było to kąpielisko AquaPlant oraz hala MOSIR w Mikołowie gdzie odbywały się zawody siatkarskie. Na dwa kolejne dni 5-6 sierpnia zmagania przeniosły się do hali przy ul. Ogrodowej w Łaziskach Górnych. Zaplanowany na 7 sierpnia finał z powodu deszczu nie odbył się na stadionie miejskim w Mikołowie lecz w hali sportowej. Nie przeszkodziło to jednak w zorganizowaniu rozgrywek, które tym razem miały bardziej zabawowy charakter. Było więc grupowe skakanie przez linę, kręcenie hulahopem czy też rzucanie kapeluszem. Samo wręczenie nagród odbyło się już w pełnym słońcu na stadionie miejskim. W uroczystości zakończenia obozu uczestniczyły władze samorządowe z obu powiatów. Reński Powiat Neuss reprezentowali wicestarosta Jurgen Steinmetz, były starosta, a zarazem honorowy Przewodniczący Komitetu Partnerskiego Dieter Patt oraz Tomasz Lang ze Związku Sportu Młodzieżowego Reńskiego Powiatu Neuss. Nasz powiat reprezentowali starosta Henryk Jaroszek, wicestarosta Henryk Zawiszowski, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Sławomir Bijak oraz sekretarz powiatu Marek Popek. Władze Łazisk Górnych reprezentował wiceburmistrz Jan Ratka. Obie strony podkreślały, że obóz jest dobrym przykładem współpracy pomiędzy naszymi powiatami, a partnerstwo to trwa już 20 lat. Niemiecka delegacja komplementowała stronę organizacyjną imprezy przyznając, że nie spodziewała się tak dobrze przygotowanej bazy sportowej. Zaprosiła również młodzież do udziału w podobnej imprezie za rok, która tym razem ma się odbyć w powiecie Neuss. Na zakończenie młodzież otrzymała drobne upominki, zaś wicestarosta Jurgen Steinmetz przekazał na ręce starosty Jaroszka medal z repliką XIII wiecznego herbu z terenów, które dziś tworzą Reński Powiat Neuss.

Prócz rywalizacji sportowej goście znad Renu mieli również okazję zobaczyć były niemiecki obóz zagłady w Oświęcimiu, Kraków i Wieliczkę.


Źródło: Powiat Mikołowski

Następna informacja

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.