Wiadomości z Łazisk Górnych

Jest porozumienie z Tauronem!

  • Dodano: 2012-04-05 08:00, aktualizacja: 2012-04-04 13:55

Organizacje związkowe ze skupiającej siedem elektrowni (m.in. w Łaziskach Górnych) i dwie elektrociepłownie grupy Tauron Wytwarzanie podpisały w środę, 28 marca z zarządem spółki porozumienie w sprawie osłon socjalnych dla pracowników w związku z planowaną restrukturyzacją zatrudnienia.

 

Tauron Wytwarzanie - do którego należy m.in. Elektrownia Łaziska - to część holdingu Tauron Polska Energia (drugi pod względem wielkości wytwórca energii elektrycznej w naszym kraju). Holding chce poprawić swój wynik finansowy w związku z obecnością na giełdzie. Dlatego planuje oszczędności, a co za tym idzie restrukturyzację zatrudnienia.

 

Jak informowali "Echo" związkowcy, z pracą może pożegnać się 1,3 tys. osób. W samych tylko Łaziskach cięcia mają dotyczyć nawet 400 pracowników. Ostateczne liczby nie są jednak jeszcze znane. Mają oni odejść z firmy z odprawami, przejść na świadczenia emerytalne i przedemerytalne lub zostać przeniesieni do spółek zależnych od Taurona. - Ludzie najbardziej obawiają się, że w tych firmach będą zarabiać mniej, a po roku gwarancji zatrudnienia, zostaną zwolnieni - mówił "Echu" na początku lutego br. Michał Pańczyszyn, szef "Solidarności" w Elektrowni Łaziska.

 

"Porozumienie w sprawie obniżenia kosztów pracy połączonego obszaru wytwarzania", które podpisano 28 marca br., negocjowano ponad osiem miesięcy. Zdzisław Przydatek, przewodniczący NSZZ "Solidarność" w Tauronie Wytwarzanie uważa, że rozmowy były trudne, ale efekt końcowy jest korzystny dla załogi. Na stronie związku czytamy, że "bliżej mu do zachodnich standardów społecznej odpowiedzialności pracodawcy podczas restrukturyzacji zatrudnienia, niż do standardów polskich". Są to też "wielokrotnie lepsze rozwiązania niż zwolnienia grupowe z odprawami kodeksowymi".

 

Podpisany dokument zawiera pakiet dobrowolnych odejść z odprawami pieniężnymi; zachęty dla pracowników, którzy posiadają prawo do przejścia na wcześniejszą emeryturę lub możliwość odejścia na świadczenie przedemerytalne. Oprócz odpraw porozumienie przewiduje także inną formę dobrowolnych odejść. Są to tzw. urlopy terminowe. Mogą na niego pójść osoby, którym zostały np. cztery lata do emerytury. Przez ten okres otrzymywały będą do połowy dotychczasowej pensji.

 

Odprawy dla pracowników mogą przekroczyć nawet wysokość dwuletnich zarobków. W porozumieniu zawarto zapisy uzależniające wysokość odpraw od momentu podjęcia decyzji przez pracownika o odejściu. Jeśli ktoś zdecyduje się na skorzystanie z programu w momencie, gdy zacznie obowiązywać, otrzyma najwyższą możliwą odprawę, uzależnioną oczywiście od wysokości zarobków danego pracownika. Ci, którzy będą się decydować na skorzystanie z tego rozwiązania później, np. w połowie czasu obowiązywania programu lub pod koniec, otrzymają odprawy odpowiednio niższe. Ustalono, że porozumienie będzie obowiązywać do czerwca 2014 r. z możliwością przedłużenia.

 

W ramach restrukturyzacji zatrudnienia pracownicy służb remontowych zostaną pod koniec roku przeniesieni do innych spółek grupy. Jak twierdzi Zdzisław Przydatek, mają oni gwarancję pracy przez rok. Mogą liczyć na rekompensaty finansowe i pełną informację dotyczącą warunków pracy i płacy po upływie 12 miesięcy.

 

Zapisy dokumentu nie obejmą tylko pracowników zatrudnionych bezpośrednio przy urządzeniach wytwarzających energię, ponieważ ta grupa zawodowa na razie nie podlega restrukturyzacji.

 

Tekst pochodzi z tygodnika Echo, który ukazuje się w kioskach w każdą środę.


Zobacz także

Komentarze (1)    dodaj »

  • wkurzony

    Związki sprzedały pracowników. Zarząd ZWIĄZKÓW ma to w nosie bo pracę ma zapewnioną!!! GWARANTUJE IM TO USATAWA. Zapomnieli po co zostali wybrani. Praca gwarantowana przez ROK!! A co potem??? W Łaziskej elektrowni pracowali moi dziadkowie rodzice i teraz ja od ponad 30 lat. Nie liczy się już człowiek ale ZYSK.!!! Dziennikarze powinni porozmawiać ze zwykłymi pracownikami, a nie z zarządem czy rzecznikiem.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Laziska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.