Wiadomości z Łazisk Górnych

Bezdomni, pijani i mrozy

  • Dodano: 2012-02-10 08:00, aktualizacja: 2012-02-08 10:37

W ostatnich dniach temperatura powietrza spadła poniżej minus 15 stopni Celsjusza. Na przystankach i ulicach pojawiły się koksowniki. Pomimo ekstremalnych warunków nie wszyscy bezdomni chcą skorzystać z pomocy i nocować w schroniskach.

W Mikołowie w ostatni weekend nie odnotowano interwencji związanych z niskimi temperaturami. 1 lutego do MOPS-u zgłosił się mężczyzna, który nie miał się gdzie podziać (wcześniej pomieszkiwał u znajomych). Pracownicy socjalni wraz ze strażą miejską odwieźli go do noclegowni w Dąbrowie Górniczej.

- W piątek, 3 lutego robiliśmy objazd po miejscach, w których od lat przebywają bezdomni, ale nikogo nie spotkaliśmy. W sytuacji tak dużych mrozów większość osób sama zgłasza się do służb socjalnych. Ze względu na niskie temperatury, noclegownie interwencyjnie przyjmują nawet pijanych (trzeźwość jest jednym wymogów przyjęcia do schroniska) - mówi Marek Grzywa z mikołowskiego MOPS-u.

Jak poinformował nas Andrzej Drozdowski, komendant Straży Miejskiej w Łaziskach Górnych, strażnicy monitorują codziennie dwa miejsca, w których przebywają bezdomni: w lesie przy ul. Bukowej oraz w okolicy hałdy przy ul. Wyrskiej.

- W tunelu (kanale) przy ul Bukowej przebywają dwaj mężczyźni i kobieta. Grzeją się piecykiem. W ziemiance obok hałdy żyje mężczyzna. Mówi, że ziemia trzyma temperaturę. Utrzymuje ją też za pomocą podgrzanych cegieł szamotek. Mówi, że jest mu tam dobrze. Ci ludzie nie chcą pomocy, nie zamierzają nocować w schroniskach. Niemniej jednak kontrolujemy te miejsca, aby nie doszło do tragedii. o to nie trudno. W ostatnich dniach jeden ze wspomnianych podopiecznych był na tyle nietrzeźwy, że nie mógł sam sobie pomóc. Nie potrafił dojść do swojego schronienia. Leżał w zaspie. Zawieźliśmy go do izby wytrzeźwień - relacjonuje komendant Drozdowski.

Tekst pochodzi z tygodnika Echo, który ukazuje się w kioskach w każdą środę.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.